Bali

Plantacja kawy ukryta w dolinie Golden Valley na Bali

17 września 2018 • Dodane przez

Uwielbiam spotykać na swojej drodze inspirujące osoby! W lipcu zwiedzając okolicę górskiej miejscowości Munduk, położonej w centralnej części Bali, postanowiliśmy odwiedzić niezwykłą kawiarnię Waterfall – Breeze Éco Café 1. Żeby się do niej dostać, musieliśmy zejść ostro spadającą w dół ścieżką, pomiędzy drzewami kawy i goździków. Gdy usłyszeliśmy huk wodospadu, wiedzieliśmy, że cel naszej wędrówki jest już blisko.

Kawa Kopi Luwak

Wkrótce naszym oczom ukazał się drewniany budynek, który od majestatycznego wodospadu Golden Valley dzieli zaledwie kilka metrów. Na progu przywitał nas uśmiechnięty gospodarz Budi, zaprowadził do stolika i zaczęliśmy rozmawiać.

Budi jest jednym z inicjatorów spółdzielni, skupiającej ponad sto lokalnych kobiet – plantatorek kawy. Wie, że im jest ich więcej, tym ich głos jest bardziej donośny. Robi wszystko, aby handel pomiędzy lokalną ludnością a wielkimi firmami, skupującymi owoce kawy opierał się na zasadach Fairtrade. Czyli bez wyzysku, narzucania niskich cen przez międzynarodowe korporacje i z poszanowaniem środowiska naturalnego.

Ja z Budim

Oprócz kawy produkowanej w tradycyjny sposób, spółdzielnia Budiego produkuje też kawę Kopi Luwak. Najdroższa kawa na świecie, uważana też za jedną z najsmaczniejszych, pozyskiwana jest w dość kontrowersyjny dla wielu osób sposób. Cywety (ind. luwaki) – zwierzęta z rodziny łaszowatych, wraz z innymi owocami, żywią się również kawą. Nasiona jednak nie są przez nie trawione, tylko fermentują w ich żołądkach a następnie są wydalane. Odchody cywet są zbierane, oczyszczane i przerabiane na gotowy do spożycia energetyzujący napój. W spółdzielni założonego przez Budi, produkowana jest jej niewielka ilość rocznie. Kawa Kopi Luwak, od kilkunastu lat popularna jest również w na Zachodzie, gdzie osiąga bardzo wysokie ceny (ok. 1000 euro za kilogram). Jest powszechnie produkowana na Bali w dużych ilościach. Cywety niestety najczęściej przetrzymywane są stłoczone w klatkach, karmione głównie owocami kawy, aby jej wytwarzanie przebiegało szybko i była jak najbardziej opłacalna. Takie postępowanie jest sprzeczne z filozofią Budiego. Na jego plantacji luwaki żyją na wolności, około 120 zwierząt na dużym obszarze. Zgodnie ze swoją naturą wychodzą na żer nocą i zjadają tylko te najsmaczniejsze i najbardziej dojrzałe owoce kawy. Dlatego też tutejsza kawa ma tak dobry smak.

Kawa Kopi Luwak, smażony banan i lokalna gorąca czekolada

Zaserwowana nam przez Budiego kawa Kopi Luwak była bardzo dobra, subtelna i pozbawiona goryczki – to przez utratę kofeiny w układzie trawiennym cywet. Ja piłam również gorącą czekoladę – także z okolicznych plantacji kakao. Do tego smażony, panierowany banan oblany czekoladą (ind. Pisang Goreng) i widok na piękny wodospad z tarasu tonącego w tropikalnej zieleni…

Kawiarnia Waterfall-Breeze Éco Café 1 w Munduk to cudowne miejsce prowadzone przez człowieka wkładającego całe serce w to, co robi. Do tego miejsce jest dobrze ukryte przed światem i masową turystyką w dolinie gęsto pokrytej bujną roślinnością, my w to niedzielne przedpołudnie byliśmy jedynymi gośćmi kawiarni! Będąc na Bali, warto zejść z utartego szlaku, aby odnaleźć właśnie takie miejsca prowadzonych przez ciekawych ludzi.

➡Pamiętajcie, aby szukać kawiarni dokładnie o tej nazwie – Waterfall-Breeze Éco Café 1. W okolicy jest też druga restauracja, nazwana bardzo podobnie, której właściciel celowo wprowadza w błąd gości szukających konkretnie Waterfall-Breeze Éco Café 1.

➡Na miejscu możecie też kupić paczkę kawy kopi luwak, wyprodukowanej przez szczęśliwe zwierzęta i godnie opłacanych ludzi, w cenie około 40 zł za 85 gram.

➡Niech Was nie myli używane przeze mnie określenie kawiarnia. W Eco Breeze 1 można też skosztować wielu tradycyjnych potraw kuchni indonezyjskiej, składających się z lokalnych i ekologicznych produktów.

Adres: Waterfall-Breeze Éco Café 1, Depan Golden Valley Waterfall, Munduk, Banjar, Kabupaten Buleleng, Bali

Owoce kawy na drzewkach rosnących na plantacji

Kawiarnia Waterfall Breeze Eco Cafe

Kawa Kopi Luwak