azjatyckie, pyszności

Zupa Khao Soi – pyszna reprezentantka kuchni północnotajskiej

20 września 2018 • Dodane przez

Ta zupa ma w sobie to, co kojarzyło mi się z kuchnią tajską przed przyjazdem. Mleko kokosowe nadające aksamitnej konsystencji, kwaśna limonka, ostre chilii, pasta curry…  A nawet więcej! Do zupy Khao Soi podaje się kiszoną kapustę, surową szalotkę i jeszcze więcej zmiażdżonej papryczki chili – każdy może doprawić ją po swojemu.
Ale czy na pewno moje skojarzenia z tajską kuchnią są prawidłowe? Wersji na pochodzenie zupy jest wiele, a jedna z nich mówi, że do północnej Tajlandii przepis na zupę przywieźli ze sobą w XIX wieku chińscy muzułmanie, ale od tego czasu pierwotna receptura uległa zmianie. Tajowie ze swojej kuchni dodali właśnie niektóre ze składników wypisanych przeze mnie na początku. Z chińskich wpływów pozostał makaron jajeczny – do dania dodaje się go formie gotowanej i smażonej. Dlatego zupę je się pałeczkami i łyżką, a nie tak jak potrawy rdzennie tajskie – widelcem i łyżką.

Niezależnie od pochodzenia, zupa jest przepyszna! Odkąd przyjechaliśmy do Tajlandii kilka dni temu, jemy tę zupę w różnych miejscach i w różnych wersjach prawie codziennie i nic nie wskazuje na to, że miałaby nam się znudzić w przeciągu najbliższych kilku miesięcy. Khao Soi to chyba najbardziej popularne danie w restauracjach Chiang Mai serwujących tradycyjną kuchnię północno-tajską. My próbowaliśmy już wersji z wołowiną, kurczakiem, wieprzowiną, tofu i krewetkami, ale najbardziej klasyczna jest ta z pałką od kurczaka.

Jako napój do ostrych tajskich potraw polecam mocno zmrożone mango smoothie – idealne połączenie, zimny napój gasi ogień w ustach po tajskich specjałach, a słodkość mango świetnie współgra ze smakiem ostrej papryczki. Chyba to połączenie zainspiruje mnie do stworzenia jakiegoś przepisu…

Adresy: Khao Soi z tofu i kurczakiem jedliśmy w restauracji Labkai (tam też wypijecie najlepsze mango smoothie).
Su Thep, Mueang Chiang Mai District, Chiang Mai 50200

Khao Soi z wołowina i krewetkami próbowaliśmy w Khao Soi Nimman
Nimmana Haeminda Rd Lane 7, ตำบล สุเทพ Amphoe Mueang Chiang Mai, Chang Wat Chiang Mai 50200

Zupa Khao Soi z krewetkami

Od lewej: napój z klitorii termateńskiej (wg. Wikipedii, to właśnie jest tłumaczenie nazwy butterfly pea) – czyli rośliny z rodziny bobowatej, której kwiaty są koloru fiołkowego (stąd kolor napoju). Napoje czy herbatki przygotowywane na bazie tej rośliny są w Chiang Mai bardzo popularne 🙂 Podobno bardzo zdrowe! Po prawej zmrożony mango smoothie – idealnie pasuje do pikantnych, tajskich potraw.

 

Khao Soi z wołowiną

Limonka idealnie podkręca smak zupy

Przygotowania do walki 🙂